czwartek, 22 stycznia 2009

"W kręgu przyjaciół" Maeve Binchy

Właśnie skończyłam czytać powieść Maeve Binchy W kręgu przyjaciół. Jeśli mam być szczera, to nawet nie wiedziałam, że ta książka istnieje. Znałam oczywiście film Circle of Friends, ale nie zwróciłam uwagi, że powstał on na podstawie powieści.

Dublin, 1957 rok. Benny, osiemnastoletnia dziewczyna mieszkająca pod Dublinem, ma właśnie zacząć studia. Jest silna, wysoka, dobrze znudowana i z tych powodów lekko zakompleksiona. Na dodatek, jako jedynaczka, jest oczkiem w głowie rodziców, musi więc co wieczór wracać autobusem do domu, zamiast zostawać w mieście, które oferuje tak wiele różnych atrakcji młodym studentom. Na szczęście studia razem z nią rozpoczęła jej najlepsza przyjaciółka, jeszcze z czasów dzieciństwa, Ewa, lekko postrzelona i nerwowa sierota, wychowana przez siostry zakonne. Ewa ma jednak to szczęście, że znalazła sobie pracę i mieszkanie w sympatycznym pensonacie dla studentów, nie musi więc na noce wracać do klasztoru w rodzinnej miejscowości. Razem poznają nowych ludzi, w tym Nan i Jacka. Nan, piękna i niegłupia dziewczyna z nienajlepszego domu, za wszelką cenę stara się wybić. Szuka więc swojego księcia z bajki i nie jest zainteresowana kolagami, choć oni interesują się nią bardzo. Jack to chyba najprzystojniejszy student na całym uniwerku, sportowiec, który posiada oszałamiający uśmiech, i któremu wszystko przychodzi bez trudu.
Wszyscy ci młodzi ludzie oraz pozostali ich znajomi, muszą stawić czoło nowym problemom i stytuacjom. A jak wiadomo, w kręgu przyjaciół dzieją się różne rzeczy: sama przyjaźń, wsparcie w trudnych chwilach, pierwsze miłości, radości, sukcesy, wspólne wyjścia, ale także konkurencja, smutek, łzy czy zdrada.

Moim zdaniem nie jest to może książka ambitna, ale na pewno wciąga czytelnika i przywiazuje go do bohaterów. Na dodatek nie jest to tak zupełnie lekka książka, cała historia ma charakter słodko-gorzki, choć całość jest w sumie bardzo ciepła. Fajnie są w niej pokazane nie tylko dzieje grupy studentów, ale też losy prowincjonalnego miasteczka, którego mieszkańcy, choć konserwatywni są sympatyczni (no, większość z nich) i z czasem muszą przyzwyczaić się do zmian, które wprowadza młode pokolenie.

Mnie osobiście książka się spodobała. Podobnie było z filmem z roku 1995, ze scenariuszem Andrew Daviesa. Film ma bardzo fajną obsadę, w rolach głównych wystąpili Minnie Driver, Chris O'Donnell, Colin Firth, Alan Cumming. Szczególnie zawsze podobała mi się Driver w roli Benny: jest urocza, sympatyczna i szczera.

4 komentarze:

Beata Woźniak pisze...

tak mnie zaabsorbowalaś treścią, że poszukam jej :)

Caitri pisze...

Polecam ;) I widziałam ją na allegro, ale ceny takie że się w głowie nie mieści... Radzę wybrać bibliotekę ;)

Anonimowy pisze...

szukałam w każdej bibliotece tej ksiazki ale nigdzie jej nie ma a w necie widzialam ja tylko na allegro. Musze kupic ta ksiazke bo zdaje z niej angielska mature..Podajcie mi jakies namiaru.Dziekuje.

Caitri pisze...

Ta książka była wydana już jakiś czas temu przez Prószyński i S-ka, nakład jest już wyczerpany. Zostają Ci tylko antykwariaty lub allegro, ewentualnie biblioteki.
Pozdrawiam.