piątek, 24 kwietnia 2009

"W dążeniu do piękna i doskonałości"

W Szczecinie w Zamku Książąt Pomorskich miała miejsce ciekawa wystawa W dążeniu do piękna i doskonałości, prezentująca to, co w teorii, kobiety interesuje najbardziej, czyli stroje i różnego rodzaju dodatki i akcesoria. Chronologicznie wystawa obejmowała okres od biedermeieru do lat 30. XX wieku, okres przeszło stuletni; wszystkie eksponaty pochodziły z różnych muzeów polskich oraz ze zbiorów prywatnych. Kuratorkami wystawy były panie J. Rybkiewicz i R. Zdero. Samej wystawy nie miałam okazji niestety oglądać, ale dzięki pomocy mojej koleżanki (Kaziuta, raz jeszcze dziękuję!), udało mi się zdobyć katalog, W dążeniu do piękna i doskonałości. O kobietach i ich upodobaniach, który towarzyszył wystawie.

Na początku muszę zaznaczyć, że katalog ten jest pięknie wydany: twarda oprawa, kredowy papier, wspaniałe ilustracje. Rewelacja. Jeśli chodzi o zawartość jest ona podzielona chronologicznie: 1. Biedermeier 2. Krynolina 3. Turniura 4. Secesja 5. Moda na "japonizm" 6. Art Deco 7. Ostatnie elegantki
Każdy rozdział otwiera artykuł o modzie i cechach charakterystycznych omawianego okresu. Dodatkowo w katalogu są jeszcze zamieszczone króciutkie notki o flakonach do perfum, parasolach, kapeluszach i szpilach do tych, a na końcu krótkie artykuły poświęcone torebce damskiej, wachlarzowi oraz pantoflom. Fotografie eksponatów są piękne, a wybór ich jest dość spory; są wśród nich rzeczy naprawdę ciekawe, np. kuferek na sole trzeźwiące czy torebka-puderniczka. Mnie najbardziej spodobała się wspaniała czerwona suknia domowa na krynolinie oraz but z okresu secesji.

Bardzo się cieszę, że katalog ten wzbogacił moją biblioteczkę. Teraz tylko mogę mieć nadzieję, że wystawa ta odwiedzi Warszawę (do Legnicy już dotarła) i wszystkie te piękne eksponaty będę mogła zobaczyć osobiście.

Brak komentarzy: