niedziela, 14 czerwca 2009

"Ślad krwi" Tanya Huff

Jakiś czas temu miałam okazję obejrzeć bardzo udany serial kanadyjski Więzy krwi. Zaciekawiona nim sięgnęłam po książki Tanyi Huff, na których podstawie ten serial powstał. Skończyłam właśnie część drugą: Ślad krwi.

Vicki Nelson, była policjantka, obecnie prywatny detektyw, ma dość nietypowego znajomego. Jest nim bowiem czterysta pięćdziesięcioletni wampir, Henry FitzRoy, syn Henryka VIII. I to on właśnie podsuwa jej nowe zlecenie: Vicki ma odkryć kto urządza sobie krwawe polowanie...

Pierwszą część łyknęłam bardzo szybko, tę także. Książki te czyta się szybciutko, bo i styl pani Huff jest całkiem niezły i akcja powieści jest wartka. Bohaterowie są sympatyczni; ja polubiłam i Henry'ego i Vicki, ale chyba najbardziej byłego partnera pani detektyw, Mike'a Celluciego. Podoba mi się dość klasyczna wizja wampiryzmu u Huff: Henry jest zdecydowanie stworzeniem nocnym, silnym i szybkim (ostatnio autorzy porzucają tą pierwszą cechę wampirów, vide Twilight czy Moonlight). W tej części dodatkowo mamy całą watahę wilkołaków. I tu jest kilka niespodzianek, choć udało mi się je zaakceptować. Minusem w porównaniu z poprzednią częścią jest nikła obecność wampira, a co za tym idzie dużo mniejsza ilość humoru, który brał się głównie z dialogów Vicki i Henry'ego.
Jak na połączenie kryminału z fantastyką, rzecz więcej niż udana.

2 komentarze:

bsmietanka pisze...

Wampiry w wersji dla dorosłych :) Dopisuje do wampirzej listy

Caitri pisze...

Koniecznie! :D